usb-4116951_1920

O złocie ciąg dalszy..

Ostatnio dużo się mówi o „aferze Amber Gold”. Część z nas na pewno się zastanawia, o co chodzi z tym złotem, że ludzie na nie wydali oszczędności całego życia…. I na co nie zwrócili uwagi, a powinni…

Na początku zadajmy sobie pytanie co może dać nam posiadanie złota w „portfelu”? Lokowanie pieniędzy w złocie może być rodzajem inwestycji alternatywnej. Może też być formą lokaty kapitału lub po prostu ubezpieczeniem na trudne czasy.

Złoto jest postrzegane od wieków jako jeden z najcenniejszych metali.

To zjawisko niezależne od obecnych wycen, zmian na rynku, czy spadków i wzrostów kruszcu. Można powiedzieć, że gram złota ma zawsze cenę grama złota, bo to właśnie królewski kruszec jest najlepszym pieniądzem i punktem odniesienia od tysięcy lat….

50 lat temu kupilibyśmy takiej samej wielkości mieszkanie, podobnej klasy samochód, co teraz za identyczną ilość złota, podczas gdy gotówki trzeba wydać wielokrotnie więcej (1940 r – dobry samochód to 3000PLN obecnie 120 000PLN ale nadal 800g złota).

Wartość nabywcza złota, rośnie od wielu lat.

Jednak jak na każdym rynku, tak i na rynku złota występują okresowe wahania koniunktury lub chwilowe spadki, dlatego jest  to długoterminowa inwestycja. Jednocześnie złoto jest zabezpieczeniem na wypadek bessy na rynku kapitałowym. Cena złota reaguje wprost proporcjonalnie na wzrost inflacji i na spadki na giełdzie. W 1973-74 r. akcje spadły o 40 proc. Inflacja w USA skoczyła z 3 proc. w 1972 r. do 12 proc. w 1974 r. Złoto w tym okresie było fantastycznym zabezpieczeniem, zyskując w 1973r –  73  proc. i  66  proc. w 1974r!!

Inwestując w alternatywne formy trzeba pamiętać aby był to produkt rozpoznawalny wszędzie na świecie, niezależny od gustów ; stopnia rozwoju cywilizacji. łatwy w transporcie. Takim jest złoto.

Jednak inwestując w złoto trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach, aby kupić faktycznie sztabkę mennicy, której odsprzedaż będzie łatwą na całym świecie i otrzymamy za nią cenę podobną do ceny złota.

Kupując trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy jest to sztabka mennicy wpisanej na listę zaufaną LBMA ( 80 wiarygodnych i sprawdzanych przez niezależne instytucje mennic). Na liście dla złota nie ma żadnej polskiej mennicy. Na liście producentów srebra znajduje się natomiast KGHM Polska Miedź. Dodatkowo sztabka musi być zapakowana w safe pack, którego rozszczelnienie powoduje odbarwienia wewnątrz ( sygnał, że safe pack jest uszkodzony). Kolejna rzecz – cena „prawdopodobna”J. Cena niższa od ceny światowej wydobycia pomimo, iż sztabka zapakowana, oczyszczona i z wybitą próbą, jest raczej niemożliwa.

Rzecz najważniejsza- złoto podobnie jak diament -ma być zabezpieczeniem rodziny na wypadek niekorzystnych wydarzeń/ zamknięcia banku/ konieczności emigracji.

Ma ono dać nowe życie w przewidywanej cenie. Nie będzie to możliwe jeśli sztabka składowana jest w magazynach firmy sprzedającej… certyfikatu złota nikt od nas nie odkupi….Jeśli słyszymy od firmy, że dostawa złota jest zbyt droga, zapytajmy jak dostarczają go inne firmy i kupmy gdzie indziej, a trzymajmy w domu, nie w skrytce bankuJ

Jeśli będziemy pilnować powyższych zasad – złoto spełni swoją rolę i nie zostaniemy „ wprowadzeni w błąd”

ATT Investments Europe -Ewelina Tobiasz Inwestycje

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.