flowers-3766096_1920

Ojczyzna matka czy macocha ?

Trwa długi listopadowy weekend. Czas zatrzymania, zadumy, wspomnień o nieobecnych bliskich, spotkań przy stole.  Miesiąc szczególny i choć jesienna aura dość długo rozpieszcza nasze zmysły to  warto pamiętać, że nie zawsze tak było.

Historia naszego Państwa i Narodu, to opowieść o cierpieniu wielu pokoleń naszych przodków. Każda z naszych rodzin ma w swoich albumach zdjęcia przodków, którzy oddali życie podczas działań wojennych . Gdyby nie polegli  drzewa naszych rodzin miałyby o wiele bujniejsze korony.

W  listopadzie jak co roku przypada jedno z naszych największych świąt narodowych.

Święto Odzyskania Niepodległości budzi w nas często mieszane uczucia. Jedni spędzają ten czas na patetycznych imprezach przepełnionych symboliką narodową, wzniosłymi pieśniami o dawno nieaktualnych treściach.  Inni korzystają z długiego weekendu i Obraz może zawierać: tekstspędzają ten czas na wyjazdach. Z perspektywy Europejczyka XXI traktujemy to święto z pewnym przymrużeniem oka. Dzisiaj, niewielu z nas chce pamiętać tło historyczne wydarzeń sprzed 100 lat. Żyjemy w przekonaniu, że wolność jest naszym prawem i nie dopuszczamy myśli, że mogłoby być inaczej. Wychowujemy już 3 pokolenie Polaków, którzy nie znają pojęcia wojny. Przestaliśmy sobie zdawać sprawę z tego, że wolność nikomu nie została dana raz na zawsze. Wolność powinniśmy kochać i pielęgnować jak najdroższy kwiat, ponieważ tak jak on jest bardzo krucha. To święto powinno nam co roku uświadamiać jak cenny dar otrzymaliśmy od naszych przodków. Jak wiele poświęceń kosztowało poprzednie pokolenia nasz  komfort wychowywania własnych dzieci w poczuciu bezpieczeństwa.

Właśnie dlatego chciałbym, żebyś podobnie jak ja, przynajmniej raz w roku znalazła chwilę na zatrzymanie w tej codziennej gonitwie za niczym . Zastanowienia się nad własnym patriotyzmem.

Jaki jest stan Twojego patriotyzmu ?

Czy jest tylko pustym, archaicznym słowem czy żywym odczuciem ? Czy zewnętrzne okazywanie patriotyzmu jest dla Ciebie śmieszne, wzbudza współczucie, śmieszność ? Jakie są Twoje uczucia z tym związane ?

Czy zastanawiałaś się kiedyś czym dla Ciebie jest patriotyzm ?

Potr Otto Lifeprogress.pl

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.