Zmiany występujące na płytkach paznokci- cz.II
Kolejnym bardzo często występującym zjawiskiem jest odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska. Łożysko to bogato ukrwiona tkanka położona pod płytką paznokcia, odżywia go ale nie odpowiada za jego wzrost. W prawidłowym, nieuszkodzonym paznokciu jego płytka wzrastając przesuwa się po łożysku w stronę wolnego brzegu paznokcia.
Zjawisko onycholizy może występować na całej płytce, jednak najczęściej obserwujemy częściowe odklejanie w okolicy wolnego brzegu paznokcia i postępujące w stronę wałów bocznych paznokcia. Odklejona część płytki traci swoją zdrową barwę i przybiera kolor biały, żółty a czasami zielonkawy. Schorzenie to zwane jest potocznie odstającym paznokciem. Bardzo często przydarza się podczas urazów mechanicznych np. uderzenie czy długotrwałe ugniatanie. Z problemem tym często spotykają się sportowcy. Paznokieć po urazie najczęściej zmienia kolor i powoli zaczyna odstawać. Powietrze dostaje się między płytkę a łożysko, następnie dochodzi do spełzania płytki paznokciowej i odrastania nowego paznokcia. Jednak wielokrotne urazy mogą doprowadzić do trwałych deformacji kształtu paznokcia. Paznokcie mogą mieć wyżłobienia, falującą powierzchnię, mogą zacząć się wrastać.
Nie zawsze przyczyną odwarstwienia jest uraz. Do kolejnej bardzo często występującej przyczyny zaliczymy nieprawidłowo wykonany manicure. Zbyt krótko obcinany paznokieć, podważenie płytki pilniczkiem lub sondą podczas czyszczenia wałów okołopaznokciowych. Czasami do odwarstwienia może dojść podczas utrwalania żelu w lampie. Dochodzi do przegrzania płytki i ocieplenia łożyska.
Inną przyczyną odwarstwiania może być także czynnik zawodowy, długotrwałe moczenie rąk w wodzie czy kontakt z detergentami.
Wyróżniamy także onycholizę powiązaną z innymi jednostkami chorobowymi. Wyszczególnimy tu infekcje wirusowe (brodawczak ludzki HPV i wirus opryszczki) , zakażenia bakteryjne (pałeczka ropy błękitnej, paciorkowce) i grzybicze (drożdżaki, pleśnie, dermatofity). Problem ten pojawia się także przy łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, liszaju płaskim, wyprysku kontaktowym czy łysieniu plackowatym. Często onycholizie towarzyszą choroby układowe takie jak :
- nadczynność tarczycy,
- niedoczynność tarczycy,
- cukrzyca,
- anemia.
Wyróżniamy także onycholizę polekową występującą po terapii np. antybiotykami z grupy tetracyklin, które powodują odwarstwienie na skutek reakcji fitotoksycznej. Onycholizę mogą wywołać także leki z grupy retinoidów- leczenie trądziku czy psoraleny- stosowane przy chorobach łuszczycowych.
Onycholiza to problem w wielu przypadkach odwracalny. Pierwsze kroki to wizyta w gabinecie podologicznym. Tam zostaniemy powiadomieni co należy zrobić.
W przypadku odwarstwienia pourazowego należy obcinać paznokieć krótko i chronić go przed długotrwałym moczeniem. Można zastosować preparaty nawilżające i chroniące łożysko przed zakażeniami np. kolagen, zielona herbata. Preparaty do nabycia w gabinetach podologicznych lub aptekach. Istnieje także możliwość rekonstrukcji ubytku specjalną masą terapeutyczną zapobiegającą nadkażeniom, tak aby nadać prawidłowy kształt płytce.
W przypadku podejrzenia zakażeń podolog zaproponuje wykonanie badania mykologicznego i wizytę w gabinecie dermatologicznym. Lekarz zdiagnozuje przyczynę i zastosuje leczenie miejscowe lub ogólne.
Nie bagatelizuj zmian !
Agnieszka Furmanek, podolog, Image Instytut Kosmetologii Szczecin Warszewo