light-bulb-503881_1920

Osobowość toksyczna. Jak ją zdemaskować i w jaki sposób sobie z nią radzić?

Z pewnością wielu z nas otacza rzesza ludzi

Mamy mniejsze lub większe rodziny, bliższych i dalszych krewnych, dobrych znajomych, kolegów z pracy, przyjaciół. Jednych lubimy bardziej, być może z uwagi na to że są serdeczni, potrafią wysłuchać, powiedzieć dobre słowo, rozumieją i po prostu dobrze się z nimi rozmawia, a innych z kolei unikamy, nie lubimy z nimi rozmawiać, chociaż nie potrafimy wskazać żadnego konkretnego powodu dlaczego tak jest. Nie ma między Wami  „chemii”, a może macie do czynienia z osobowością toksyczną? Warto wiedzieć czym charakteryzuje się taka osobowość i nauczyć się jak sobie z nią radzić, ponieważ – jak twierdzą psychologowie pracujący z ofiarami takich osób – zdecydowana większość z nas miała lub ma w swoim otoczeniu kogoś „toksycznego”. Tak, tak ofiarami, mocne słowo, czym więc charakteryzuje się i co robi osobowość toksyczna, że zostawia po sobie ofiary?

Warto zaznaczyć, że na początku znajomości z człowiekiem o takiej osobowości zazwyczaj jest bardzo miło, wręcz uroczo, może nam się wydawać, że  znaleźliśmy kandydata na przyjaciela – taki życzliwy, pomocny, rozumie nasze uczucia jak nikt inny dotąd, zabiega o nasze względy, zależy mu na utrzymywaniu z nami kontaktu – ( „jemu” w znaczeniu człowieka toksycznego, a nie „jemu – mężczyźnie”, bo toksyczne są również kobiety, płeć nie ma tu nic do rzeczy).  Według literatury i podręczników do psychologii jest kilka wyodrębnionych i nazwanych typów osobowości toksycznej, jednak nie jesteśmy przecież na wykładzie z psychologii, dlatego podam kilka przykładów zachowań z życia wziętych charakteryzujących każdy z tych typów. Ciekawe czy odnajdziecie tu zachowania kogoś ze swoich znajomych…

Znacie kogoś, kto „idzie po trupach do celu”?

Ania Kaczyńska Alteratio szkolenia

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.