remove-g749cd724f_1920

OTYŁOŚĆ – powiedz STOP

24 października obchodzony był ŚWIATOWY  DZIEŃ WALKI Z OTYŁOŚCIĄ. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ogrom problemów zdrowotnych, psychologicznych, społecznych a także finansowych jakie niesie ze sobą otyłość.

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Nie ma dla niej różnicy, z jakiego kontynentu jesteś, ile masz lat, nie ma znaczenia Twój kolor skóry. Traktuje tak samo każdego, kto tylko zbyt poważnie bierze do siebie wrzucanie nadwyżek kalorii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi wprost o epidemii otyłości. Podaje , iż do 2025 problem otyłości lub nadwagi na świecie będzie dotyczył  2,7 mld ludzi. To zatrważające dane.

W Polsce wcale nie ma lepszej sytuacji: 62% mężczyzn i 46% kobiet, to problemy z nadwagą. Co  5 -ty z nich cierpi na otyłość  !!!!!

Nadwaga i otyłość definiowane są jako nieprawidłowe i nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia.  Otyłość można określić  m.in.  poprzez wyliczenie BMI ( Body Max Indeks), wskaźnika  talia- biodra ( Waist to hip regio WHR ). BMI powyżej 30 przyjmuje się jako otyłość. Jednocześnie nie jest on dobrym wykładnikiem dla osób ćwiczących  i budujących masę mięśniową. Otyłość zwiększa zdecydowanie ryzyko rozwoju chorób układu sercowo- naczyniowego, chorób nowotworowych, cukrzycy typu 2, zaburzenia snu. Nie wystarczy już powiedzieć pacjentowi słynne mniej jeść, z tego względu, iż  problem otyłości uważany jest już za złożoną chorobę, która jest zdefiniowana czynnikami genetycznymi, fizjologicznymi, behawioralnymi, psychospołecznymi, kulturalnymi, ekonomicznymi oraz społecznymi. 

Medycyna cały czas pracuje nad tym aby pokazać nam, że zmniejszenie masy ciała jest najlepszym lekarstwem na wiele powikłań wynikających z problemu otyłości.

Jak rozkłada się nasza energia, skąd mamy wiedzieć, ile jej potrzebujemy, aby nasz bilans kaloryczny był bliski 0.

*PPM- energia spożytkowana na podstawową przemianę  materii – energia wydatkowana w czasie aktywności fizycznej (praca plus tzw. termogeneza – kiedy jemy też spalamy kalorie 😊).

 *Wzrost potrzebnej ilości energii spoczynkowej w odpowiedzi na bodźce, typu reakcja na zimno (upss czas zamorsować  😊), stres, leki.

Rada na   zapobieganie otyłości – jedz, ruszaj się, uśmiechaj się, pamiętaj jedzenie nie zniknie za chwilę, nie musisz się najadać za wielu, odejdź od stołu z lekkim  uczuciem niedosytu.

Tekst: Jmg-dietetyk mgr inż. Joanna Głuszyk

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.