Palo Santo – oczyść energię wokół siebie

Bursera graveolens, zwane również Cosakait to drzewo, które rośnie w Ameryce Południowej. Można spotkać je w Meksyku, Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, na Kostaryce, a także w Argentynie, Kolumbii i Ekwadorze. W języku hiszpańskim nosi ono nazwę Palo Santo, czyli Święte Drzewo. 

Palo Santo posiada wszechstronne zastosowania – używane jest w ceremoniach modlitewnych, oczyszczających, a także do uzdrawiania. Jego niesamowity zapach sprawia, że chętnie używane jest do wyrobu kosmetyków oraz perfum. W domach zwyczajowo używane jest do odświeżania powietrza. Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza dwóm aromatycznym substancjom, które mają działanie dotleniające dla mózgu – są to limonen i terpinol.

Legenda głosi, że…

drzewo to powstało u zarania dziejów, gdy na ziemi było zaledwie kilka kobiet i kilku mężczyzn. Wśród nich żył także Cosakait, który zakochał się w pięknej dziewicy. Ta jednak była nieczuła na jego zaloty i nie odwzajemniała uczucia. Ze zgryzoty i smutku Cosakait pochorował się. Będąc na łożu śmierci wzywał ukochaną kobietę, jednak ta nie przyszła do niego. Obiecał zatem, że na zawsze będzie blisko niej i udekoruje jej głowę kwiatami, odgoni wszelkie insekty, a wodzie którą będzie piła, nada smak. Podczas ceremonii Nareg, odejdzie do nieba w aromatycznym dymie. Cosakait zmarł w tęsknocie za ukochaną, a w miejscu gdzie został pochowany wyrosło piękne drzewo, które podczas spalania wydzielało miły, słodki zapach. Drzewo zostało nazwane na pamiątkę jego imieniem.

Już od starożytności Palo Santo było używane w różnych rytuałach i ceremoniach

Używane jest do uzdrawiania i oczyszczania z negatywnej energii. Współcześnie jest powszechnie stosowane w krajach Ameryki Południowej i Hiszpanii. Jednym z często stosowanych rytuałów jest oczyszczanie domu, do którego wprowadzają się nowi lokatorzy – okadzając dom dymem z drewna Palo Santo, odganiają wszelkie złe energie, które mogły pozostać po poprzednich lokatorach.

Ze względu na swój piękny zapach i niezwykłe właściwości, drzewo to uzyskało otoczkę świętego. Wprowadzono prawne ograniczenia jeśli chodzi o pozyskiwanie wonnego drewna. Zakazane jest ścinanie żywego drzewa, można zbierać jedynie martwe już gałęzie. Swoje najlepsze właściwości drzewo oddaje po 3-5 latach od zebrania.

Zastosowanie rytuału oczyszczającego jest bardzo proste

Wystarczy zapalić koniec drewienka, a następnie zdmuchnąć, aby koniec drewienka delikatnie się żarzył. Dym unoszący się z drewienka ma piękny słodkawy zapach. Takim dymem można okadzić osoby lub pomieszczenia, które chcemy uzdrowić lub oczyścić.

Współcześnie drzewo to zyskało popularność dzięki zastosowaniu podczas ceremonii Ayahuasca. Wykorzystuje się tu jego działanie wspomagające medytację.

Ze względu na swoje dobroczynne właściwości drewienka Palo Santo powinny znajdować się i być używane w każdym domu. Regularnie palone, będą przywoływać piękny zapach i odganiać negatywne energie.

Tarot Irmina