gold-295936_1920

Posag. Mieszkanie? Papiery wartościowe? Złoto?

Mieszkanie? Papiery wartościowe? Złoto? Od wieków ludzie starali się zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą przyszłość. Dziś mamy więcej możliwości niż kiedykolwiek, by wyposażyć swoje pociechy w dodatkowe pieniądze, ale czeka też na nas wiele pułapek. Rodzice często ciułają każdy grosz, pracują po godzinach i biorą drugie etaty, żeby odłożyć konkretną sumkę dla potomstwa. Tylko, że w momencie kiedy dziecko opuszcza dom pieniądze uzbierane okazują si dużo mniej warte niż były w momencie narodzin. Jeśli chcesz wyposażyć swoje dziecko w pieniądze, które ułatwią mu wejście w dorosłość, najlepiej zacznij od znalezienia formy oszczędzania, która się nie dewaluuje. Odkładanie w formie gotówki z powodu inflacji może nie przynieść oczekiwanych skutków. Niemniej od samego początku warto wygospodarować jakąś stałą kwotę, która niezależnie od wszystkiego trafi w budżecie domowym do worka o nazwie „Kapitał na start”. A jak oszczędzać pieniądze?

1.Gotówka/ Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe

Nawet pod koniec ubiegłej dekady, gdy oprocentowanie lokat sięgało 8-9%, było to zaledwie 4-5% ponad inflację, a po kilku miesiącach szał się skończył.

2. Nieruchomości

Wydawałoby się, że to najbardziej oczywista możliwość. W końcu co może być lepszego na starcie w dorosłość niż własne mieszkanie? Jednak barierą wejścia jest tu przede wszystkim koszt. Można kupić na kredyt i wynajmować, ale czy to na pewno lepsza opcja niż odkładanie w inny sposób? Czy prognozowanie rynku wynajmu na 20 lat do przodu nie jest zbyt ryzykowną zabawą? Na pewno musisz brać pod uwagę to, że Twoja pociecha może wybrać życie w innym mieście czy nawet kraju i mieszkanie trzeba będzie spieniężyć, a w międzyczasie wynajmować, bo puste generuje gigantyczne koszty. Dlatego w grę wchodzą jedynie najbardziej płynne mieszkania (kawalerki i dwupokojowe) w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast. Licząc opłacalność zakupu, nie zapomnij uwzględnić kosztów dodatkowych: ubezpieczenia mieszkania,podatku od nieruchomości i remontów.

3. Papiery wartościowe

Regularne zakupy papierów wartościowych pozwalają ograniczyć ryzyko poprzez uśrednienie kursu, tzn. część kupisz na górce, część w dołku. Możliwości jest mnóstwo. Od klasycznych akcji, obligacji i funduszy inwestycyjnych przez różneo pcje, kontrakty itp. Wadą jest tu konieczność posiadania dużej wiedzy i finansach i aktywnego zarządzania portfelem. Można zdecydować się na „samograj” w postaci funduszu inwestycyjnego, ale w Polsce opłaty za zarządzanie takimi aktywami wciąż należą do najwyższych w Europie.  Należy pamiętać, że to także spore ryzyko w przypadku większości tego typu instrumentów, jednak zwłaszcza w początkowym etapie ryzykowne produkty powinny stanowić część portfela. Jak wielką? O tym musisz sam zdecydować, biorąc pod uwagę swoją awersję do ryzyka.

4. Złoto/ diamenty

W długim terminie zarówno kruszec jak i diament świetnie trzyma wartość nabywczą a nawet ją zwiększa czego dowodem jest ostatnie pół roku. Wynika to z faktu że tego tych inwestycji jest na świecie określona ilość i nie da się dodrukować. Jest to inwestycja ponadczasowa- znana wszędzie i od zawsze i tak pewnie zostanie niezależnie od tego czy będziemy się posługiwać papierowym czy wirtualnym pieniądzem. Wartość tego typu inwestycji wzrasta gdy na świecie dzieje się coś, co powoduje niepewność. A jak wiemy coraz więcej jest wojen katastrof, anomalii pogodowych. Są to inwestycje niezależne od rządów, polityków mody. A poza tym chyba każdy chciałbym dostać na 20. urodziny ponad pół kilo/ kilo złota lub 1 ct diamentu (tyle mniej więcej można teraz kupić za 100 – 200tys. zł). Należy jednak pamiętać, żeby inwestycje takie jak kruszec czy diamenty zawsze kupować w postaci fizycznej , zapakowane w safe pack i od pewnych dostawców .Jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, Twoje dzieci będą miały łatwiejszy start w dorosłość.

ATT Investments Europe -Ewelina Tobiasz Inwestycje

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.