Posag. Mieszkanie? Papiery wartościowe? Złoto?

Mieszkanie? Papiery wartościowe? Złoto? Od wieków ludzie starali się zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą przyszłość. Dziś mamy więcej możliwości niż kiedykolwiek, by wyposażyć swoje pociechy w dodatkowe pieniądze, ale czeka też na nas wiele pułapek. Rodzice często ciułają każdy grosz, pracują po godzinach i biorą drugie etaty, żeby odłożyć konkretną sumkę dla potomstwa. Tylko, że w momencie kiedy dziecko opuszcza dom pieniądze uzbierane okazują si dużo mniej warte niż były w momencie narodzin. Jeśli chcesz wyposażyć swoje dziecko w pieniądze, które ułatwią mu wejście w dorosłość, najlepiej zacznij od znalezienia formy oszczędzania, która się nie dewaluuje. Odkładanie w formie gotówki z powodu inflacji może nie przynieść oczekiwanych skutków. Niemniej od samego początku warto wygospodarować jakąś stałą kwotę, która niezależnie od wszystkiego trafi w budżecie domowym do worka o nazwie „Kapitał na start”. A jak oszczędzać pieniądze?

1.Gotówka/ Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe

Nawet pod koniec ubiegłej dekady, gdy oprocentowanie lokat sięgało 8-9%, było to zaledwie 4-5% ponad inflację, a po kilku miesiącach szał się skończył.

2. Nieruchomości

Wydawałoby się, że to najbardziej oczywista możliwość. W końcu co może być lepszego na starcie w dorosłość niż własne mieszkanie? Jednak barierą wejścia jest tu przede wszystkim koszt. Można kupić na kredyt i wynajmować, ale czy to na pewno lepsza opcja niż odkładanie w inny sposób? Czy prognozowanie rynku wynajmu na 20 lat do przodu nie jest zbyt ryzykowną zabawą? Na pewno musisz brać pod uwagę to, że Twoja pociecha może wybrać życie w innym mieście czy nawet kraju i mieszkanie trzeba będzie spieniężyć, a w międzyczasie wynajmować, bo puste generuje gigantyczne koszty. Dlatego w grę wchodzą jedynie najbardziej płynne mieszkania (kawalerki i dwupokojowe) w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast. Licząc opłacalność zakupu, nie zapomnij uwzględnić kosztów dodatkowych: ubezpieczenia mieszkania,podatku od nieruchomości i remontów.

3. Papiery wartościowe

Regularne zakupy papierów wartościowych pozwalają ograniczyć ryzyko poprzez uśrednienie kursu, tzn. część kupisz na górce, część w dołku. Możliwości jest mnóstwo. Od klasycznych akcji, obligacji i funduszy inwestycyjnych przez różneo pcje, kontrakty itp. Wadą jest tu konieczność posiadania dużej wiedzy i finansach i aktywnego zarządzania portfelem. Można zdecydować się na „samograj” w postaci funduszu inwestycyjnego, ale w Polsce opłaty za zarządzanie takimi aktywami wciąż należą do najwyższych w Europie.  Należy pamiętać, że to także spore ryzyko w przypadku większości tego typu instrumentów, jednak zwłaszcza w początkowym etapie ryzykowne produkty powinny stanowić część portfela. Jak wielką? O tym musisz sam zdecydować, biorąc pod uwagę swoją awersję do ryzyka.

4. Złoto/ diamenty

W długim terminie zarówno kruszec jak i diament świetnie trzyma wartość nabywczą a nawet ją zwiększa czego dowodem jest ostatnie pół roku. Wynika to z faktu że tego tych inwestycji jest na świecie określona ilość i nie da się dodrukować. Jest to inwestycja ponadczasowa- znana wszędzie i od zawsze i tak pewnie zostanie niezależnie od tego czy będziemy się posługiwać papierowym czy wirtualnym pieniądzem. Wartość tego typu inwestycji wzrasta gdy na świecie dzieje się coś, co powoduje niepewność. A jak wiemy coraz więcej jest wojen katastrof, anomalii pogodowych. Są to inwestycje niezależne od rządów, polityków mody. A poza tym chyba każdy chciałbym dostać na 20. urodziny ponad pół kilo/ kilo złota lub 1 ct diamentu (tyle mniej więcej można teraz kupić za 100 – 200tys. zł). Należy jednak pamiętać, żeby inwestycje takie jak kruszec czy diamenty zawsze kupować w postaci fizycznej , zapakowane w safe pack i od pewnych dostawców .Jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, Twoje dzieci będą miały łatwiejszy start w dorosłość.

ATT Investments Europe -Ewelina Tobiasz Inwestycje