new-year-g3641e1385_1920

Postanowienia noworoczne 2022- jesteś za, czy przeciw?

Ani się człowiek nie obejrzał, a Nowy Rok 2022 się rozpoczął i trwać  będzie  przez czas jakiś jeszcze. Wielu z nas zapewne stawia sobie cele wraz z jego nadejściem . Ilu z nas je zrealizowało?

Ilu zapomniało po 2 tygodniach? a ilu w ogóle nie podniosło rękawicy w kierunku swoich nowych postanowień, o ile je sobie określił.

Postanowienia noworoczne wtedy mają sens, kiedy wiemy, że ich realizacja jest realna. Przykład? Proszę: zarzekasz się, że nigdy w życiu nie zjesz słodyczy, dajesz rade tydzień, dwa, ba nawet miesiąc i nagle ciach impreza jedna, druga, kolejna- zaczynasz od jednego ciastka a potem już leci… , no i  po postanowieniu . Widzisz, to jest właśnie przykład, choć można je mnożyć, nierealnych obietnic noworocznych .

Wyznaczaj sobie kilka celów, ale konkretnych, takich o których  marzysz.

Może jednak jest Ci potrzebne zrzucenie nadmiernych kg? Nie stawiaj sobie od razu wygórowanej cyfry do utraty. Lepiej nakreślić  sobie cel bardziej mierzalny, np. 6kg w ciągu 1,5 m-ca. Całkiem realny cel a jakie będzie zdziwienie, kiedy  po tym czasie osiągniesz większy ubytek nadmiernych kg.  Określ sobie tez jakie działania wdrożysz Zastanawiasz się, czy istnieje narzędzie, które mogłoby Ci w tym   pomóc? Wydaje mi się,  i z odpowiedź jest na tak.

Model, system celu S.M.A.R.T- skrót pochodzi od angielskich słów:

S- specific – skonkretyzowany – określ jak najbardziej wyraźnie swój cel, np. chcę zmienić swój styl życia, zaczynając od utraty nadmiernych kg.

M-  measurable  –  mierzalny  – pamiętaj wyznacz sobie na tym etapie małe cele, które zbliżą Ciebie do tego głównego celu

A- archievable-  osiągalny . Chcesz zmienić  swój styl życia , zrzucić zbędne kilogramy, wyznaczyłeś/aś sobie realistyczne założenie, takie w Twoim zasięgu. Zastanów się poprzez jakie działania możesz się zbliżyć do swojego celu?.

R- relevant – istotny . Postaw sobie konkretne pytanie czy właśnie tego chcesz  na pewno .Jeśli odpowiedź brzmi Tak – to działaj dalej zbliżając się do tego celu poprzez małe kroki .

T- time based – określony czas. Bardzo ważny jest czas jaki został określony na zrealizowanie celu. Trzymaj się go i nie przesuwaj jego linii, ponieważ  zamiast zbliżać się do celu, będziesz się  od niego oddalał/a.

Dlaczego warto stosować model celów SMART?

Ponieważ  pozwala on określać realne cele, postanowienia na Nowy Rok w sposób bardzo konkretny- trzymając się schematu, kroków, które zbliżają nas w kierunku – tak udało się osiągnąłem/am swój cel.  Może  to być zarówno cel zdrowotny, żywieniowy  jak i na każdych innych płaszczyznach dziedzinach życia.

Więc czy warto jednak mieć postanowienia Noworoczne?  Zawsze warto działać tak aby zbliżyć się do swoich planów i przelać je w czyn a nie ulotną myśl.

Tekst: Jmg-dietetyk mgr inż. Joanna Głuszyk

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.