old-people-1555705_1280

Prywatny plan emerytalny – dlaczego ZUS to nie wszystko.

W tym artykule chciałabym poruszyć ważny temat prywatnego zabezpieczenia emerytalnego i dlaczego świadczenie emerytalne z ZUS `u to powinien być dodatek do Twojego prywatnego planu emerytalnego. Spytasz, dlaczego? – już wyjaśniam. 

Posiadanie prywatnego planu emerytalnego pozwala uzupełnić braki systemu państwowego i osiągnąć wyższy poziom dochodu po przejściu na emeryturę – stopa zastąpienia w naszym kraju (czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia) jest jednym z najniższych w krajach rozwiniętych i w 2060 wynosić będzie około 25% (za. money.pl). Wpływ na jej wysokość ma kilka czynników, ale najważniejsze to długość życia i sytuacja demograficzna. Żyjemy dłużej, co oznacz, że ZUS będzie nam wypłacał emeryturę dużej a, że rodzi się coraz miej dzieci to nie będzie komu zarabiać na tą naszą emeryturę. 

Biorąc pod uwagę, że średnie zarobki kobiety są niższe niż mężczyzny to my kobiety dostaniemy tej emerytury stosunkowo mniej niż nasi partnerzy. Popatrz na tabelkę:

Wpłaty na prywatny plan emerytalny to również możliwość odliczenia ich od podatku dochodowego bądź uzyskania innych ulg podatkowych. Wystarczy założyć konto IKE albo IKZE lub obydwa. Indywidualne konto emerytalne i indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego są częścią III, dobrowolnego filaru emerytalnego w Polsce. Służą do oszczędzania i inwestowania pieniędzy na przyszłą, prywatną emeryturę, niezależną od świadczenia z ZUS. Gwarantują też brak konieczności odprowadzenia 19 proc. podatku od zysków kapitałowych od kwot zaoszczędzonych na IKE oraz możliwość skorzystania z ulgi podatkowej w PIT w związku z kwotami wpłacanymi na IKZE. Ograniczeniem w uzyskaniu optymalizacji podatkowej w takim przypadku są limity rocznych wpłat na IKE i IKZE.

Powiesz, że oszczędzanie na emeryturę jest przereklamowane, że pewnie nie dożyjesz, że jesteś za młoda by się tym martwić. Posłuchaj, ludzie nie oszczędzają na emeryturę tylko…
👉 chcą w przyszłości być niezależnym od innych
👉 nie chcą prosić dzieci o pomoc na emeryturze, bo to byłoby poniżające dla nich
👉 chcą mieć poduszkę finansową na czarną godzinę
👉 chcą by było ich stać, aby kupić coś wnukom

A Tobie na czym zależy, gdy przejdziesz na emeryturę?

Katarzyna Rostrygin Ubezpieczenia

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.