beard-2365810_1920

Przedsiębiorczość nie zależy od płci

Ambitne, odważne, wykształcone i przedsiębiorcze – takie są Polki według badanych w ramach raportu Zawód: Prezeska – Diagnoza Przedsiębiorczości Kobiet

Coraz więcej z nich decyduje się na założenie własnej działalności. A co najważniejsze: zdecydowana większość robi to nie z musu, a z chęci rozwoju własnej kariery.

– Obserwujemy mnogość inicjatyw, które propagują przedsiębiorczość kobiet: konferencje, panele dyskusyjne czy kluby – mówi Natalia Dec, ekspert ds. HR i kierownik ds. rekrutacji i rozwoju sieci sprzedaży w Aviva Sp. z o.o. – To nas cieszy i motywuje do działania. Podczas rekrutacji nie dzielimy przedsiębiorczości na „męską” i „żeńską”. Zdarza się jednak, że panie mniej wierzą w siebie, nawet jeśli nie ma to związku z ich realnymi kompetencjami czy doświadczeniem. Tymczasem, aktualnie już co trzecią firmę w kraju prowadzi kobieta –dodaje.

Niektórzy uważają, że panie, które są matkami, są mniej dostępne i zaangażowane w pracę. Obciążenie tą myślą może powodować stres i niepewność. Jak sobie z tym radzić?

Z pewnością pomocne jest podejście „work – life balance”, stawiające na życiową równowagę. Elastyczny czas pracy, benefity pozapłacowe, własna działalność – to elementy, które pozwalają kobietom łączyć pracę z życiem rodzinnym.

Ważna jest też kultura organizacji:

– Jestem przekonany o sile i potencjale kobiet w biznesie – mówi Dariusz Marszałek, dyrektor Oddziału Aviva w Szczecinie. Oddziału, który zatrudnia kilkadziesiąt kobiet-agentów!

– W zawodzie agenta liczą się dla mnie przede wszystkim postawa, kompetencje. A panie często są empatyczne, otwarte na ludzi; jeżeli jeszcze potrafią słuchać, to nie ma lepszego kandydata na agenta – dodaje.

– W Avivie widzimy wartość w postawie współpracownika, który zachowuje równowagę między pracą a życiem prywatnym, pracuje z pasją i zgodnie ze stylem swojego życia – zdradza Dec. – Dlatego współpracujemy na zasadzie elastyczności i niezależności. Takie podejście stwarza wiele możliwości zarówno dla nas, jak i pań, które są zmotywowane do aktywności zawodowej, ale chcą wsparcia silnej marki.

Pogodzenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci jest wyzwaniem. Jednak obecnie panie chętniej decydują się nie tylko na założenie firmy, ale też pracę, gdzie ich zarobki są zależne od wyników. I nie różnią się pod tym względem od mężczyzn.

– Przedsiębiorczość nie zależy od płci. Chociaż moim zdaniem kobiety są odporniejsze na niepowodzenia, bardziej wytrwałe. To daje im przewagę – ocenia Dariusz Marszałek.

– Niezależność jest dziś dla kobiet wielką wartością. Praca nie przeszkadza w założeniu rodziny i posiadaniu dzieci. A poczucie niezależności, zwłaszcza finansowej, jest ważne, daje poczucie
własnej wartości, pozwala na samorealizację i spełnianie marzeń, rozwój, zadowolenie, uśmiech, szczęście.

Źródło: Raport Zawód: Prezeska – Diagnoza Przedsiębiorczości Kobiet, 2017, na zlecenie Fundacji Przedsiębiorczość Kobiet.

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.