pendulum-626623_1920

Skąd się wziął wzrost cen złota teraz i taki i co dalej…?

Złoto to inwestycja, której rolą jest przede wszystkim zachowanie wartości nabywczej. Np. 100 lat temu kupilibyśmy tej samej klasy , co teraz, podczas gdy gotówki ze względu na inflację trzeba wydać dużo więcej. Jeśli wartość złota rośnie (tak jak teraz)   to dodatkowy atut.

Kolejną ważną cechą inwestycji w złoto jest fakt, iż wszędzie na świecie ma ona porównywalną cenę. Więc w tym samych stopniu może zastąpić gotówkę. Minus jest taki, że na ceny złota ma wpływ to, co dzieje się na całym świecie.

Ubiegły tydzień zakończył się  znowu plusem (0,5 proc.), co stanowi kontynuację trendu wzrostowego, zapoczątkowanego jeszcze w październiku. Cena złota osiągnęła obecnie poziomy z maja 2018, a do

ubiegłorocznych maksimów brakuje jej jeszcze ok. 30 USD.

A co to powoduje:

Długoterminowo wzrost ceny złota ma źródło we wzrostach niepokoju, spowodowanych wojną handlową, brexitem i spowolnieniem gospodarczym. I w tej materii stosunkowo niewiele się zmienia. W każdym z tych tematów brakuje jasnego rozstrzygnięcia, które pozwoliłoby rynkom na jednoznaczną reakcję. Co nie oznacza, że takie rozstrzygnięcia w najbliższym czasie nie nastąpią. Termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się nieubłaganie, sygnały płynące z FED-u są coraz bardziej „gołębie” zaś rozmowy między USA i Chinami również nie mogą trwać w nieskończoność.

Jednak krótkoterminowo, wzrosty to przede wszystkim kwestia amerykańskich wiadomości z lutego.

Prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na południu USA, aby zabezpieczyć fundusze na budowę muru z Meksykiem. Przypomniał przy tym, że chodzi o powstrzymanie „inwazji na nasz kraj narkotyków, handlarzy ludźmi, wszystkimi typami przestępców i gangów”. Dolar zareagował niemal natychmiast, co przełożyło się na umocnienie złota.

Z ostatnich raportów World Gold Council wynika, że w IV kwartale 2018 roku popyt na złoto znacznie się ożywił.

Zarówno jeśli chodzi o złoto inwestycyjne w formie fizycznej, złote ETF-y, biżuterię, ale też popyt technologiczny.

W 2018 roku rekordowe wzrosty odnotował popyt ze strony banków centralnych. Według WGC trend ten będzie kontynuowany w tym roku z uwagi na trzy główne problemy: wojnę handlową, brexit i spowolnienie gospodarcze.

Pamiętajmy iż w latach  1973-74 r. akcje spadły o 40 proc. Inflacja w USA skoczyła z 3 proc. w 1972 r. do 12 proc. w 1974. Złoto było w tym okresie fantastycznym zabezpieczeniem, zyskując w 1973 r. 73 proc. i 66 proc. w 1974 r. Powtórzyło się to i w ciągu 10 lat, do 2011 r., złoto zyskało 450 proc., a S&P 500 tylko 30 proc.

Wg specjalistów sytuacja na świecie jest na tyle niepewna ,że cena będzie rosła….

Dlatego zapraszamy do zakupu…

text: Ewelina Tobiasz ATT Investments Europe -Ewelina Tobiasz Inwestycje

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.