appetizing-3153102_1920

Skończ z dietą, zacznij odżywianie

Początek nowego roku to czas postanowień. Najczęściej wybierane są te dla zdrowia i urody, a wśród nich najpopularniejsze chyba – zrzucanie zbędnych kilogramów.

Wertujemy więc Internet i kobiece czasopisma w poszukiwaniu kolejnej diety cud albo udajemy się do dietetyka, aby wytyczył nam bardziej lub mniej surowe ramy żywienia. Chcemy oczywiście szybkich efektów, najlepiej przy jak najmniejszym wysiłku. Dlatego wybieramy zazwyczaj kilkutygodniowy tryb ograniczania rodzaju i kaloryczności posiłków. Do tego oczywiście ćwiczenia i zabiegi wspomagające. Na końcu drogi cieszymy się efektami, ale niedługo potem wracamy do punktu wyjścia, często w towarzystwie dodatkowych dolegliwości…Brak automatycznego tekstu alternatywnego.

Czy dieta cud jest więc rozwiązaniem?

Aby zrozumieć specyfikę odchudzania, należałoby najpierw pochylić się nad problemem nadwagi, ponieważ mechanizm tycia jest znacznie bardziej złożony niż nam się często wydaje. Winą za rosnącą wagę obarczamy przede wszystkim śmieciowe jedzenie, w tym słodycze, jego ilość oraz zawartość. I to się zgadza. Jednak zastąpienie ciastka jogurtem, a hamburgera sałatką, nie zawsze przyniesie nam pożądane efekty.

Zacznijmy od tego, że każdy z nas jest inny, a co za tym idzie – ma inne potrzeby. W ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, definiuje to indywidualna konstytucja organizmu. Konkretne nadmiary, niedobory i cechy, z którymi przychodzimy na świat. Dlatego to, co jednym służy, innym szkodzi; co u jednych sprzyja odchudzaniu, w przypadku pozostałych może wywołać wręcz efekt odwrotny. Strategia żywienia powinna więc przede wszystkim odnosić się do konkretnych czynników, jakie doprowadziły do nadwagi.

Nadmiar wilgoci, utrudnione wchłanianie, osłabione oczyszczanie, spowolniały metabolizm, pasożyty…

To tylko niektóre powody rosnącej tkanki tłuszczowej. Aby więc skutecznie zadbać o figurę (i zdrowie), należy w pierwszej kolejności podjąć gruntowną diagnozę, w celu zaadresowania źródła problemu. Dieta powinna wspierać detoksykację, tonizować organy wewnętrzne, szczególnie te zaangażowane w procesy trawienia, oraz dostarczać odpowiednie zasoby energetyczne, aby system miał siłę na podjęcie walki z zaburzeniami. Dlatego też ograniczanie kalorii niekoniecznie się nam przysłuży, a często wręcz negatywnie odbije na kondycji naszego ciała, przez co przyczyni do słabszych efektów spalania i naprawy. Natomiast zastosowanie uniwersalnego planu dietetycznego, który okazał się skuteczny w przypadku koleżanki, nie zawsze zda egzamin u nas, ponieważ nie będzie uwzględniał indywidualnych okoliczności metabolicznych naszego organizmu.

Warto dlatego podejść do postanowień dietetycznych nie w kategoriach wyzwania, ale projektu.

I zamiast  porywać się na miesięczną kurację odchudzającą, skonsultować z odpowiednim specjalistą, który pomoże nam określić mocne i słabe strony naszego systemu wewnętrznego, a także wskaże odpowiednie zalecenia. W taki skrupulatny właśnie sposób podchodzi do tematu Medycyna Chińska i jej Dietetyka Pięciu Przemian. Określone tam zasady żywieniowe powinny być też na stałe wdrożone w codzienną rutynę, ponieważ dieta cud nie istnieje, a nadwaga tak na prawdę nie jest konsekwencją zjedzenia o kilka pączków za dużo, ale efektem długich lat utrudniania naszemu organizmowi pracy. Aby więc cofnąć konsekwencje takiego postępowania i na długo utrzymać efekty zmiany, należy na stałe zaprzyjaźnić się z praktykami, które nam służą, a nie szkodzą…

text: Koryna Datkiewicz Essentia Zdrowie 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.