Jak tylko z marketów znikają znicze nieuchronnie wiadomo że zaraz się zacznie szaleństwo.
Regały pełne zabawek, promocja goni promocję, e-bony, zniżki, rabaty – no przecież żal nie kupić w takiej cenie. Na parkingach szaleństwo od samego rana – czy oni wszyscy nie pracują?
Boje się grudnia bo wtedy wszyscy wariują i te ciągłe pytania, a co Twoje dziecko chciałoby dostać pod choinkę i zdziwienie gdy słyszą odpowiedź – nic – wpadnij się z nimi pobawić, zabierz na spacer lub do kina, po prostu spędź z nimi trochę czasu to lepsze niż najdroższy prezent i najlepsza okazja w markecie, ale… żeby ktoś chciał słuchać.
Statystyczny dwulatek ma w mózgu dwa razy więcej połączeń nerwowych, niż jego rodzic. Jego umysł jest jak gąbka, która chłonie wszystko… do czasu trzecich urodzin.
Noworodek na oddziale położniczym ma 100 milionów komórek mózgowych. Fakt, że nie sprawia wrażenia przesadnie rozwiniętego wynika z braku połączeń między tymi komórkami. To właśnie one – synapsy – decydują o funkcjonowaniu mózgu. Zdmuchując trzy świeczki na torcie, solenizant może mieć już około 1000 trylionów połączeń nerwowych, z których w większości nigdy nie skorzysta. I w tym momencie kończy się proces tworzenia, a zaczyna eliminacja – mózg dalej rozwija się poprzez usuwanie nieużywanych połączeń. Te partie, które w okresie niemowlęcym były prawidłowo stymulowane, zachowają najwięcej mocy przerobowych, inne zginą bezpowrotnie. Dla przykładu, nigdy potem nie będzie tak łatwe przyswajanie nowego słownictwa – stąd niezwykła łatwość dzieci z bilingualnych rodzin do przyswajania kilku języków.
Dzieci otoczone dobrą opieką i traktowane z empatią znacznie lepiej radziły sobie we wszystkich badanych aspektach dorosłego życia. Osiągały lepsze wyniki w standaryzowanych testach szkolnych, zaś ich relacje z otoczeniem cechowała lojalność, zaangażowanie oraz wysoki poziom bliskości. Z kolei dzieci wychowywane przez matki, które nie były zaangażowane, przejawiały surowość lub wyręczały się w opiece nad dziećmi, statystycznie uczyły się znacznie gorzej i miały znacznie uboższe kontakty rówieśnicze.
Konsumpcyjnego stylu życia z pewnością nie da się już zatrzymać. Dzisiejszy świat nie przypomina tego, który pamiętają nasi rodzice i dziadkowie. Z każdym dniem kultywowanie pewnych wzorców i wartości ważnych dla naszych przodków traci na znaczeniu. Żyjemy dziś w „świecie jednorazowego użytku”, gdzie wszelkie dobra są dostępne na wyciągnięcie ręki. Jednak, o dziwo, zamiast obiecywanego szczęścia, dostajemy coraz większą dawkę frustracji, niespełnienia i niezadowolenia, bo nie stać nas na nowego iPada, nową sukienkę czy najnowszy zestaw lego dla dziecka.
Poza osobami żyjącymi w biedzie, głównym problemem ludzi z naszego kręgu kulturowego nie są braki w stanie posiadania, a przytłaczający nadmiar przedmiotów. Nasze domy są pełne nienoszonych ubrań, zakurzonej biżuterii, nieotwartych zabawek, zbędnych gadżetów, durnostojek i kurzołapów. Toniemy w tym wszystkim.
Kilka pomysłów na prezent.
Wiele z nich nie wymaga dużych nakładów pieniężnych ani godzinnych poszukiwań wśród koszy i półek
- rzeczy z branży FMCG szybko zużywalne, jak kosmetyki z dobrym składem, niszowe perfumy, wyjątkowa kawa czy herbata, oryginalna oliwa prosto z Hiszpanii czy czekolada z małej manufaktury w Szwajcarii, przetwory własnej roboty…
- bony na masaż, wyjście do spa, lot balonem, 15 minut w tunelu aerodynamicznym, wyścigi gokartem czy rajdówką
- bilety do teatru, opery, kina, na koncert, na pociąg lub na samolot…
- karnet na siłownie, lodowisko, trampoliny, siłownie czy squash
- kurs szycia, śpiewania, gotowania, tańca, językowy, wizażu…….
- czas, czyli najcenniejsze, co możemy komuś dać – babci podaruj jeden dzień, który spędzicie tak, jak ona lubi, młodej mamie trochę czasu tylko dla siebie, partnerowi wieczór we dwoje w restauracji, do której wybieracie się już od roku, a dziecku zafunduj jedno popołudnie wg jego scenariusza i choć na chwilę zapomnij że jesteś dorosłym. Tylko tyle.
A o czym Ty marzysz w te święta?
Zdrowych i spokojnych Świąt z bliskimi życzy Be Fit Mom – Szczecin – Szczecin Joanna Złotkowska