bag-2590050_1920

Telefon z pracy, na urlopie

50% Polaków odbiera telefon w czasie urlopu – czy to dobrze?

Pewnie są takie zawody, gdzie można wyłączyć się z pracy na dwa tygodnie i nie interesować się tym, co dzieje się w firmie. Są jednak przedsiębiorstwa, gdzie szef mówi: potrzebuję Cię i odbieraj ode mnie telefon, kiedy będzie taka konieczność. Pracownicy kiedyś nie zgadzali się na taką ingerencję w ich czas wolny, a teraz, gdy kultura korporacji wstąpiła także do urzędów czy mniejszych firm, mało kto protestuje przeciwko konieczności pracy lub podpowiadania swoim pracodawcom w czasie wolnym.

Pracuje w firmie zajmującej się nieruchomościami.

Moim zadaniem jest ocenianie, czy dany obiekt ma potencjał inwestycyjny. Jestem w tym dobra, przyzwoicie zarabiam. Uwielbiam podróże i raz w roku wyskakuje na dwa tygodnie za granicę. Czy to czas w stu procentach wolny? Nie. Szef regularnie pisze i podsyła mi na maila umowy do rozliczenia czy kolejne nieruchomości do wstępnej oceny. Czasem można, bo przecież nie zawsze siedzi się na plaży z drinkiem, ale kiedy już się siedzi… to nie chce się słyszeć czy nieruchomość na Warszewie ma potencjał bardziej na wynajem biurowy czy może na podział i wynajem studencki. Lubię swoją pracę, ale potrzebuję wolnego” – mówi mi jedna z koleżanek. 

Doskonale rozumiem swoją koleżankę. Jest różnica między telefonem z prośbą o szybką pomoc, odpisaniem na maila, a przygotowywaniem pełnego zakresu obowiązków na urlopie. Takie urlop nie jest już urlopem, a po prostu pracą zdalną. Przenosimy się z biura w centrum Szczecina do pięknego hotelu albo w jakieś inne miejsce, gdzie zamiast myśleć o pięknych widokach trawimy w głowie to, co mówił nam wcześniej szef lub szefowa. Jak zachować się w takiej sytuacji?

  • Jeżeli nasza praca jest niezbędna w firmie – musimy być odpowiedzialni i pomagać szefowi i współpracownikom. Pamiętajmy jednak, że pozwolą sobie na tyle, na ile my wyznaczymy granice. Urlop to nasz czas wolny. Wszystko możemy, ale nic nie musimy
  • Porzućmy wyrzuty sumienia – świat się nie zawali jeżeli będziemy na urlopie wypoczywać, a nie pracować. Mamy prawo grzecznie odmówić pracy w tym czasie
  • Spokojna rozmowa i tłumaczenie jest zawsze skuteczniejsze niż pretensje. Przecież możemy nie mieć zasięgu Internetu czy telefonu w danym miejscu
  • Urlopy po to są, by „wylogować” się z naszego standardowego systemu pracy. Nie po to, by pracować, ale w innym miejscu. Pracownik wypoczęty, to pracownik bardziej efektywny!

50% Polaków odbiera telefony podczas urlopu

To dużo – może to być dowód na to, że praca jest nam tak bliska, że nie możemy się z nią rozstać nawet w czasie wolnego. Ewentualnie to dowód na to, że jesteśmy naszej firmie tak bardzo potrzebni lub po prostu nasze szefostwo nie szanuje naszego czasu wolnego. W każdej z tych sytuacji najważniejsze jest nasze samopoczucie – pamiętajmy o tym!

tekst: Anna Sudolska, członek zarządu Idea HR Group

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.