Screenshot 2023-06-23 at 15-27-55 Życie Rodzina Ubezpieczenia - Darmowy obraz na Pixabay

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie – wszyscy wiedzą czym jest, ale nie każdy zdaje sobie sprawę czemu ma ono służyć i jak powinno być skonstruowane by zapewniło maksymalną ochronę jego posiadacza, ale i jego najbliższych. Zacznijmy jednak od początku – ubezpieczenie na życie to rodzaj ubezpieczenia, które ma na celu ochronę finansową dla Ciebie i Twoich bliskich w przypadku Twojej śmierci. Towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarłeś umowę gwarantuje wypłatę określonej sumy pieniędzy zwaną świadczeniem ubezpieczeniowym, kiedy zajdą przewidziane umową zdarzenia; może przybrać 3 formy:

a) ubezpieczenia terminowego, zawieranego na określony czas 5, 10, 15 lat;
b) ubezpieczenia bezterminowego (do śmierci)
c) ubezpieczenia na dożycie do końca okresu ubezpieczenia (osoba ubezpieczona dostaje określony
w umowie „zwrot wpłaconych składek” jako swoje zabezpieczenie finansowe).

Polisa ubezpieczeniowa powinna być…

Dobrana do naszych własnych potrzeb. Warto przekalkulować wydatki swoje i rodziny, aby ustalić jaką kwotę powinna otrzymać nasz rodzina, gdy nas zabraknie. Wartość tego świadczenia wpłynie na wysokość składki tak samo jak nasz wiek, stan zdrowia i wykonywany zawód. W tym względzie doradzam kontakt z doradcą i razem z nim określić wysokość potrzeb. Ubezpieczenie na życie to nie tylko ochrona na wypadek śmierci, ale również w przypadku naszego zachorowania – wystarczy do umowy głównej zawrzeć umowę dodatkową zapewniającą wypłatę w przypadku pobytu w szpitalu, operacji chirurgicznych czy zachorowania na choroby onkologiczne. Polisa może również pokryć koszty leków czy rehabilitacji. Przed podpisaniem umowy warto również zapoznać się z wyłączeniami, które spowodują anulowanie wypłaty świadczenia.

Warunki umowy

Każde towarzystwo ma swoje Ogólne Warunki Umowy, ale są okoliczności, które bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe nie kwalifikują do wypłaty takie jak:

  • udział w bójce czy rozboju
  • popełnienie samobójstwa
  • bycie pod wpływam alkoholu lub innych środków odurzających podczas
    zdarzenia
  • zdarzenia podczas działań wojennych

Polisa na życie oprócz swojej podstawowej funkcji może również służyć do zbierania kapitału na przyszłość – taki prywatny plan emerytalny. W tym zakresie możemy wyróżnić polisy:

  1. inwestycyjne – gdzie część składki idzie na ochronę a część na inwestycje np. w Ubezpieczeniowe Fundusze
  2. „posagową” – gdzie ubezpieczonym jesteś Ty a kapitał po zakończeniu ubezpieczenia przechodzi na Twoje dziecko.

W następnym artykule poruszymy temat polisy Onkologicznej.

Katarzyna Rostrygin Ubezpieczenia

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.