tray-2546077_1280

Uważne jedzenie – spotkałaś się z tym ?

Nie jest Tobie zapewne obce poczucie przejedzenia, związane z tym uczucie ciężkości, ból z przejedzenia .
Czasami siadasz przy telewizorze, przed komputerem i bez świadomości wyciągasz „coś” do schrupania. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak duże ilości nadprogramowych kalorii zjadasz , dopóki nie zdasz sobie sprawy, że właśnie skończyło się opakowanie ulubionych chipsów, czy też orzeszków. Mnożyć można przykłady nieuważnego jedzenia. Jedzeniem taki nie kieruje ani głód fizjologiczny , jak również żadna z potrzeb organizmu . Nieuważne jedzenie jest prostą drogą do spożywania nadmiaru jedzenia przy ograniczonej aktywności fizycznej. Składowe w/w sprzyjają powstawaniu nadwagi lub nawet jeśli w porę nie zostanie podjęta interwencja otyłości.

Lekarstwo na nieuważne jedzenie? Jego przeciwieństwo Uważne jedzenie . Na początku może to byćtrudne. Wymaga ono stałego zwracania uwagi na doświadczenie jedzenia . Polega to na ćwiczeniu zauważania wszystkiego co jest związanego ze spożywanym pokarmem: kształt, kolor, zapach, smak, konsystencja. Pamiętać należy również o tym, iż uważne jedzenie obejmuje również sygnały płynące z wnętrza naszego ciała. Głód fizjologiczny taki, który czujemy w postaci, np. burczenia w brzuchu.

Uważność w jedzeniu pozwala na jego spokojniejsze konsumowanie co może sprzyjać
spożywaniu mniejszych porcji posiłków. Reguły uważnego jedzenia:

  • ZWOLNIJ TEMPO JEDZENIA
  • UNIKAJ JEDZENIA W ROZPRASZAJĄCYCH OKOLICZNOŚCIACH
  • OBSERWUJ SYGNAŁY GŁODU I SYTOŚCI WYSYŁANE PRZEZ TWOJECIAŁO
  • SPOŻYWAJ PRODUKTY , KTÓRE SĄ ZARÓWNO SMACZNE JAK I POŻYWNE
  • W PEŁNI ZAANGAŻUJ SIĘ W TO CO JADASZEKSPERYMENTUJ . JADAJ W CISZY


Bardzo fajną i ciekawą sprawą jest stworzenie spersonalizowanego planu uważności . Zastanów się co chcesz poprawić w swoich zwyczajach, pomyśl o nagrodzie dla każdego rodzaju praktyki . Swój osobisty plan zamieść w widocznym miejscu , niech jest widoczny . Pamiętaj, iż każdy nawet najmniejszy krok ku poprawie w uważności jedzenia jest Twoim sukcesem.


Mgr Joanna Głuszyk – dietetyk bariatryczny , psychodietetyk

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.