ARTYKUŁ 3

VUCA rządzi, czyli życie w kalejdoskopie.

W ostatnich latach przeszliśmy rewolucję. Świat stanął na głowie. Pandemia, wojna i problemy gospodarcze tworzą niestabilny świat, który wymaga od nas wciąż nowej adaptacji. W dzisiejszym artykule przybliżę wam czym jest VUCA oraz jak przetrwać ten kalejdoskop.

Czym jest VUCA? 

Określenie „VUCA” to skrót od słów: Volatility (zmienność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność) i Ambiguity (dwuznaczność). Obecnie termin VUCA jest używany w kontekście biznesowym i społecznym. Współczesna rzeczywistość jest charakteryzowana przez szybkie zmiany, niepewność i niestabilność, a złożoność i wieloznaczność decyzji biznesowych i społecznych często sprawiają, że trudno przewidzieć konsekwencje naszych działań.

Określenie VUCA ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę adaptacji do zmieniającego się świata oraz elastyczności i zdolności do podejmowania szybkich decyzji w warunkach niepewności i złożoności.

Jaki wpływ ma to bezpośrednio na nasze życie?

Każdy z nas odczuł na swoich barkach skutki pandemii. Rok 2020 wymagał od nas wprowadzenia wielu zmian, na które często nie byliśmy gotowi. Wiele osób zmuszonych było do zmiany trybu pracy. Byliśmy na to gotowi? Absolutnie nie. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że dopiero dziś po trzech latach od wybuchu pandemii odnaleźliśmy się w świecie komunikacji internetowej. Życie i praca z domu przestała nam sprawiać problem. Rozwinęły się sklepy internetowe, komunikacja oraz powstało wiele narzędzi do pracy zdalnej. Niestety… ponieśliśmy również koszty tej ewolucji. Wiele firm, które nie były w stanie dostosować się do narzuconych zmian został zamkniętych.

Jak żyć?

Pierwszą i podstawową zasadą jest sprint na krótkich odcinkach. Wieloletnie planowanie czy budowanie strategii na nic się tu nie zda. Tuż po pandemii wybuchła wojna u naszych sąsiadów, a tuż za nią galopująca inflacja. Czy jesteś w stanie określić, gdzie będziesz za 10 lat? Na pewno nie. Skup się na najbliższych trzech latach i wyznacz cele i działania, które nie zamkną Ci drzwi do elastycznych ruchów.

Miej otwartą głowę. Galopujące zmiany i ewolucja zbierają żniwa, ale również otwierają rzed nami nowe perspektywy. Po raz kolejny stoimy nad przepaścią przełomu w życiu człowieka. Pojawiła się sztuczna inteligencja, która będzie miała ogromny wpływ na rynek pracy. Decyzja należy do Ciebie. Skaczesz w przepaść i lecisz nie wiedząc co czeka Cię na dole, czy budujesz most na drugi brzeg poprzez rozwój osobisty i ciężką pracę? Możliwości stoją przed Tobą otworem. Musisz tylko podjąć odpowiednią decyzję.

Nie poddawaj się! Rozejrzyj się dookoła bądź uważny i wykorzystuj szanse.

Ściskam Cię mocno i do zobaczenia.

Autor: Klaudia Czerepińska i GPT ☺ Akademia Biznesu

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.