hand-792920_1920

WSPIERAJMY SIĘ. Tylko życzliwość i pozytywna energia pozwolą nam przetrwać trudne momenty

…No oczywiście, że bardzo chętnie bym pomagała innym! Jestem całym sercem z tymi, którzy są w kryzysie. Ale mi też jest ciężko, też się boję, mam mniej pieniędzy, trochę nie mam czasu…

– często słyszymy takie zdania i wtedy w człowieku pojawia się myśl:  ile jesteśmy w stanie znaleźć  sposobów, by usprawiedliwić nasz brak działania. Żyjemy w trudnych czasach i bez naszej pomocy i solidarności wiele rzeczy się nie uda, wiele firm przestanie istnieć, wiele idei upadnie. Czy to jest dobry czas na szukanie wymówek? Nie wiem dlaczego, ale proces POMAGANIA strasznie mitologizujemy i często wydaje się nam, że by kogoś wesprzeć trzeba od razu przelać mu na konto okrągłą sumę pieniędzy. Oczywiście, w wielu przypadkach pomoc finansowa jest bardzo ważna i potrzebna, ale ostatnie miesiące pokazują, że nie zawsze pieniądze rządzą światem i dla niektórych świadomość naszego wsparcia, solidarności i dobre słowo są ważne. Dlaczego?

Bo nadają sens naszej walce o przetrwanie w trudnym czasie…

   Wspólnie ze wspólnikiem Filipem Kiżukiem zainicjowałam akcję „#wspierajmy się”. W mediach społecznościowych pokazywałam zdjęcia i zachęcałam do wizyt w salonach, sklepach, punktach usługowych prowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców ze Szczecina. Czy to jest pomoc? Tak, bo poznajemy bliżej ludzi, którzy są dookoła nas. Wizyta u nich, zakupy, polecenie ich usług innym to jest ważny element gospodarczego ekosystemu. Polecając się wzajemnie, wspierając, odwiedzając, korzystając ze swoich usług nie tylko napędzamy gospodarkę, ale realnie możemy wesprzeć naszych lokalnych przedsiębiorców.

Czy w trudnym czasie pandemii jest coś cenniejszego?

Od osób, które poznałam w czasie tej akcji usłyszałam wiele ciepłych słów. Wzajemne wspieranie się ma wielką moc. Pomocą jest więc, że pójdziemy do lokalnego salonu piękności, lokalnej księgarki, piekarza obok nas. Wiele i niewiele jednocześnie. Czas pandemii koronawirusa zachwiał niejednym biznesem, ale i pobudził w nas potrzebę bliskości. Bardzo chciałabym byśmy nie uciekali od pomagania innym, nawet w tak prostu sposób. Udostępniajmy posty na Facebooku, polecajmy wzajemnie swoje usługi, dużo rozmawiajmy, zacieśniajmy relacje. RELACJE to słowo klucz w trudnych czasach. Relacje zmieniają się we współprace, współpraca w znajomość, czasem nawet przyjaźń… Doświadczenia akcji „#wspierajmysię” i praca w Fundacji Pełnej Ciepła to wielka lekcja jak być solidarnym i jak pozornie mała pomoc ma wielką siłę rażenia. Niech więc rok 2021 będzie czasem, gdy ta siła będzie emanować z jak największej ilości serc i głów! Pomagajmy sobie! Wspierajmy się! Zero wykrętów, tylko pozytywne myśli!

Autorka felietonu: Tekst: Katarzyna Michalska Kiżuk&Michalska -doradztwo gospodarcze

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.