bike-962694_1920

Wychowanie fizyczne malucha

Okres przedszkolny w życiu dzieci czasem niespożytkowanych pokładów energii, „głodu” ciągłego ruchu, dzieci nie maja czasu aby chociaż na chwilę odpocząć, są w ciągłym ruchu. Jest to okres, kiedy dzieci poznają fizyczne możliwości swojego ciała, nie czują strachu czy lęku przed różnego rodzaju ćwiczeniami czy zabawami ruchowymi, sportowymi…

Okres przedszkolny można określić jako nadruchliwość dziecięca,  zaryzykuję stwierdzić, że jest to czas takiego  pozytywnego ADHD. Myślę, że jest do doskonały czas aby w naszych milusińskich zaszczepić zamiłowanie do sportu, regularnej aktywności fizycznej – co w przyszłości zaprocentuje wieloaspektowo. Ale oczywiście rodzic nie może tylko o tym mówić, zapisywać malucha na różne zajęcia, a samemu siedzieć przed telewizorem czy komputerem i jedyna ich aktywność fizyczna to obsługa pilota czy klawiatury. Przykład idzie z góry, a niezależnie ile ma się lat (czy jest się dzieckiem czy nastolatkiem czy dorosłym), jeżeli słowa są sprzeczne z czynami to i tak przemówi do nas to co widzimy, a nie to co słyszymy.

Czym skorupka za młodu

Aktywność fizyczna zaszczepiana u przedszkolaków to nie tylko zaspokajanie tzw. głodu ruchu, to również zdrowie dzieci, to prawidłowy rozwój psychoruchowy, to umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami, to hartowanie emocji, to tzw. wyżycie się… ruch jest dzieciom potrzebny naszym milusińskim jak powietrze do oddychania.

Moja obserwacja z codziennego przedszkolnego podwórka czas asami bywa smutna – są rodzice, którzy nie chcą aby dzieci wychodziły na dwór, bo: jest zimno, wieje wiatr, mży drobny deszczyk, bo…. Z paniami wyjść nie mogą, rodzic po południu nie ma czasu bo jest zabiegany, nie chce mu się, bo dziecko się spoci, zmęczy….. powstaje tysiące powodów aby omijać podwórko szerokim kołem. Jak przedszkolak w takiej sytuacji ma realizować niezaspokojoną potrzebę ruchu? W domu na kanapie? Przed telewizorem? Przy smartfonie czy komputerze? Będą zamknięte w domu będzie szukało możliwości zaspokojenie tej potrzeby poprzez bieganie po mieszkaniu, skakanie po meblach, huśtanie się na drzwiach….. dziecięca wyobraźnia i pomysłowość nie znają granic.

Mamo, tato zorganizuj mi aktywny czas

Organizować dzieciom czas można poprzez wszelkiego rodzaju ćwiczenia ruchowe i zabawy ruchowe. Odpowiednio dobrane do wieku i możliwości dziecka wpłyną na skoordynowany sprawność fizyczną, organizm dzieci się dotleni oraz zregeneruje ( a przy okazji dorosły również na tym skorzysta – zarówno pod względem zdrowotnym, zrelaksuje się, odstresuje, a czasu który poświęci dziecku w przyszłości zaprocentuje i będzie mógł się poczuci dzieckiem, jak kiedyś).

Kiedy w przedszkolu zaproponowałam dzieciom zabawę ze skakankami, z gumą do skakania czy uproszczoną grę w klasy czy chłopka – mina dzieci mówiła „Co ta pani chce? Co z dziwaczną zabawę wymyśliła?”, ale kiedy wyjaśniłam zasady zabawy i wspólnie z nimi czynnie uczestniczyłam w zabawach, dzieci codziennie dopytywały się czy dziś poskaczemy w gumę, pogramy w klasy i czy pani z nami zagra.  Nie musimy kupować zmyślnych sprzętów czy wymyślać niewiadomo jakich konkurencji, myślę że wiele frajdy sprawią i dzieciom i dorosłym te proste zabawy z dzieciństwa rodziców.

Fajnym pomysłem dla maluszków są wszelkiego rodzaju opowieści ruchowe – zabawy naśladowcze, które będą przyjemnym z pożytecznym – dziecko zaspokoi potrzebę ruchu i przy okazji będzie rozwijać swoją wyobraźnię, fantazję, są podstawą do rozwijania u dzieci umiejętności przewidywania tego, co się może wydarzyć za chwilę.

Pobaw się ze mną

Dorosły powinien wspólnie z dzieckiem grać, bawić się, ale nie komenderować dzieckiem, ciągle zwracać mu uwagę, że robić coś źle i podawać mu swój najlepszy sposób, gdyż wówczas dziecko szybko się z niechęci, przestanie wierzyć w swoje siły i możliwości.

Jeżeli dziecko wykazuje jakieś nadzwyczajne zdolności ruchowe, to jak najbardziej trzeba je pielęgnować od najmłodszych lat i rozwijać. Ale należy zwrócić uwagę na możliwości rozwojowe dziecka, i nie przekładać nad nie swoich rodzicielskich ambicji, dziecko ma czerpać ze sportu radość, bawić się nim.

Karolina Szczepańska

bike-962694_1920

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.