sporrtowe_Stopy

ZDROWĄ STOPĄ W SPORT

Pamiętam takie spotkanie, ze znaną polską sportsmenką (w dodatku zawodową), w jednym z naszych gabinetów diagnostycznych. NIE WIEDZIELIŚMY OD CZEGO ZACZĄĆ! Stopy rozpłaszczone, kręgosłup obolały, miednica zrotowana, kolano po artroskopii i rekonstrukcji więzadła.

Powiedziała do nas „Ja kocham sport, a sport to kontuzja”. Wiele tygodni zastanawiałam się nad tym stwierdzeniem, rozumiejąc pasję, zacięcie. Wiedziałam, że mam do czynienia z bardzo świadomą kobietą, że dokonała wyboru. Ale po czasie uświadomiłam sobie, że JA SIĘ Z TYM NIE ZGADZAM! Przecież wiem i widzę, że dobrze przygotowana do treningu nasza „biomechaniczna machina”, w prawidłowym ustawieniu, bez przeciążeń, dobrze odżywiona, nie będzie poddawać się kontuzjom oraz będzie się szybko regenerować. IDEAŁ: kiedy struktura, biochemia i stan psychoemocjonalny są w równowadze, a ciału dostarczane jest „zdrowe paliwo”, z wyeliminowanymi produktami których nie tolerujemy (alergeny i nietolerancje). To się da zrobić! KTO? Np. Novac Djokovic!

Zacznę od stóp … bo od czegoś zacząć trzeba, a skoro stopy, to podstawa, przyjrzyjmy się im krok po kroku.

KROK I – JAK DUŻO MOŻNA DOWIEDZIEĆ SIĘ O STOPIE?

Komputerowe badanie stóp – pozwala na dokładne określenie budowy Stopy, wykrycie najmniejszych zniekształceń i dysfunkcji. Okazuje się również źródłem informacji dla sportowców: rozkład obciążeń, czasy przetoczenia i płaszczyzny wybicia (szczególnie ważne dla sportowców: dla tenisisty przy serwie, dla biegacza w czasie wybicia, dla piłkarzy lub koszykarzy w skoczności itd.). Badanie komputerowe pozwala również na ocenę całej kondycji całego aparatu ruchu – a szczególnie ważną dla sportowów jest stabilometria, która to w konsekwencji stanowi o precyzji, konsekwencji ruchu i sukcesie. Już na podstawie badań planujemy plan treningowy, zaopatrzenie sportowe oraz przeciwkontuzyjne.

KROK II – W CO WARTO UBRAĆ STOPĘ?

Konkretna dyscyplina sportowa często determinuje wybór obuwia – ale zasady „antykontuzyjne” są niezmienne: odpowiednio dobrany rozmiar i szerokie noski, nie krępujące ruchu kości Stopy plus (+) materiał, który pozwala na „głęboki oddech”. Podeszwa amortyzująca wstrząsy, decydować będzie o profilaktyce mikrouszkodzeń.

Jak więc unikniemy kolektywizmu i uogólnienia w podejściu do naszej Stopy?

KROK III: SPORTOWE WKŁADKI INDYWIDUALNE!

Dostosowane do dyscypliny sportowej, kondycji stopy oraz walorów obuwia. TAKI ZESTAW W SPORTOWYM PODEJŚCIU TO PODSTAWA. W projektowaniu wkładki indywidualnej przewidzieć musimy ruch, jaki wykonywany jest w danym typie sportu:

  • ślizgi oraz wybicie z palucha u tenisisty i golfisty
  • lądowania na śródstopie i zaplanowanie jak najszybszego wybicia z palucha u biegacza
  • skrętne ruchy w stawie skokowym w dyscyplinach drużynowych oraz wybicie MAX w górę w siatkówce, piłce ręcznej, nożnej,
  • przeciążenia w przodostopiu w stopach kolaży i rowerzystów – aby unikać ucisków na nerw podeszwowy – uniać neuralgii, mrowień …

itd. itd. itd… tu niech zadziała Wasza wiedza i doświadczenie w sporcie.

RESZTA PO STRONIE ZAWODNIKA! Wasza wspólna rozgrzewka… czyli stopa i TY!

Dobra rozgrzewka powinna rozpocząć się od stopniowego „zwiększenia obrotów” naszego organizmu. Trucht, podskoki, pobudzą układ krwionośny,  oddech przyspieszy i podniesie się temperatura ciała.

Drugi etap to „rozruch” stawów: duże obroty kończyn, szyi, bioder… UWAGA:  NIE ZAPOMNIJ O STOPACH! Też oczekują rozciągnięcia mięśni i rozruszania stawów. U sportowców najczęściej kontuzjom ulega właśnie staw skokowy. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszego bólu, przewlekła dolegliwość bowiem wpłynie na mechanikę ruchu całego ciała. Naturalny odruch odciążania Stopy (np. poprzez utykanie, przechylaniechylanie) prowadzić może do powstania wad kolan, bioder lub kręgosłupa.

/sportowcom w stretchingu często „trzeba” pomóc – napięcia i sklejenia struktur bowiem powodują liczne blokady, które nie tylko dają dolegliwości bólowe i sprzyjają kontuzjom – ALE BLOKUJĄ RÓWNIEŻ PORZĄDANY RUCH i DYNAMIKĘ! Tu pomocna okazuje się terapia struktur mięśniowo – powięziowych /zawodowcy wkalkulowują ją w kulturę życia/

AHA! NIE DAWAJ WYCISKU – UNIKAJ ODCISKÓW

Ciężko pracująca Stopa sportowca często „uposażona” zostaje w bolące zmiany podeszwowe. Usuwanie odcisków i modzeli, rekonstrukcja zniekształconych paznokci, usuwanie następstw grzybicy to najczęstsze potrzeby sportowej Stopy.

W KONSEKWENCJI … KONCENTRACJA I RELAKS …

Koncentracja i relaks. Nieodzowne w sporcie. Feedback przyjdzie w sukcesie sportowym …

Text: Dr Spondylus

 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.