jak_uniknąć_dyskopatii

Żeby zapobiegać

Żeby zapobiegać, trzeba się znać! Poznajmy więc te elementy naszego ciała, które przysporzyły ludziom wiele kłopotów zdrowotnych, od drobnych dolegliwości bólu pleców – do całkowitego unieruchomienia, w wyniku bólu neurologicznego.

Świadomość higieny kręgosłupa powinniśmy kształtować od najmłodszych lat, gdyż zmiany degeneracyjne powstają nie tylko w wyniku zmian starzeniowych, ale bywają również skutkiem nieodpowiedniego siedzenia, leżenia oraz uprawiania sportu (który z założenia jest zdrowiem – ale bywa przyczyną przeciążeń, przed którymi należy się zabezpieczyć).

DO RZECZY – CZYLI O DYSKACH SŁÓW KILKA…

Krążki międzykręgowe, to elastyczna tkanka łączna, tworząca połączenia między kręgami. Ich rolą jest amortyzowanie wstrząsów, w szczególności sił wynikających z ucisku grawitacyjnego (czyli tych sił które działają w dół, powodując znaczną kompresję kręgosłupa, ucisk na kręgi, dyski, tkanki miękkie). Dlatego też ze względu na swoją rolę amortyzacyjną, krążki międzykręgowe narażone są na wiele przeciążeń. Z zewnątrz dysk otoczony jest twardą strukturą, chroniącą część wewnętrzną. Wewnątrz więc dysku znajduje się jądro miażdżyste, posiadające właściwości żelowe. Wraz z wiekiem lub w wyniku przeciążeń z jądra miażdżystego może (ALE NIE MUSI!) zacząć uchodzić woda (tzw. dehydratacja dysku), przez co traci on najważniejszą funkcję jaką jest amortyzacja wstrząsów. „Odchudzony” dysk przemieszcza się przez szczelinę powstałą w wewnętrznej warstwie, powodując ucisk na rdzeń kręgowy, a w konsekwencji na nerwy, powodując bardzo intensywne dolegliwości bólowe, rwę kulszową (ból promieniujący do biodra i kończyny dolnej, nie pozwalający czasem nawet postawić kroku). Może pojawić się również mrowienie i drętwienie, a za nimi osłabienie czucia lub nawet siły mięśniowej.

ZAPOBIEGAJ OD NAJMŁODSZYCH LAT … – po prostu wzmacniaj mięśnie przykręgosłupowe, aby pomagały „amortyzować” wstrząsy i nie powodowały przeciążeń na dyski:

  1. ELIMINUJ PRZYKURCZE – usuwaj sklejenia i przykurcze powstałe w wyniku sklejenia struktur, one powodują trwałe (negatywne) ustawienia kręgosłupa, a tym samym przeciążenia – tu pomoże Ci terapia manualna, joga, stretching,
  2. WZMACNIAJ mięśnie przykręgosłupowe, aby pomagały „amortyzować” wstrząsy i nie powodowały przeciążeń na dysku – pomogą Ci w tym ćwiczenia stabilizacji centralnej i inne rodzaje aktywności ruchowej wzmacniające centrum.
  3. DBAJ O HIGIENĘ KRĘGOSŁUPA: siedź prawidłowo, unikaj efektu zasiedzenia – w tym na pewno pomoże Ci siedzisko (krzesło) S-BALL, które utrzymuje kręgosłup w fizjologicznym ustawieniu. Kiedy dojdzie do dyskopatii, pamiętaj, że ostrzyknięcia sterydowe łagodzą ból – nie działają jednak na przyczynę. Operacja pomaga usunąć drażniącą przepuklinę, alej jeśli przyczyna pozostanie – ten stan powróci, z podwojoną siłą. Nawet w przypadku przepuklin, najskuteczniejsze rozwiązania kryją się w rehabilitacji i aktywności prozdrowotnej.

Text: Dr Spondylus

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.