W celu zdiagnozowania zespołu kompulsywnego jedzenia musi zostać spełnione kilka warunków.
BED – zespół kompulsywnego jedzenia – kryteria wspomagające jego rozpoznanie:
- Utrata kontroli nad ilością, jakością , szybkością spożywania posiłków
- Jedzenie do granic możliwości , czując, że ma się dość je się dalej
- Poczucie winy, wstydu, przegranej za zaistniałą sytuację .
- BED najczęściej ma miejsce w wyniku silnego napięcia emocjonalnego, stresu , smutku
- BED należy rozróżnić od bulimii
- Napady co najmniej 2 razy w tygodniu przez 6 m-cy.
Jest to zaburzenie dotyczące około 20-40% ludzi otyłych. Czynniki biologiczne, behawioralne czy też psychologiczne, jak również ostatnimi czasy czynniki socjokulturowe są tymi, które predysponują do tego typu zaburzeń odżywiania. Osoby otyłe należą w dużej mierze do osób, które starają się walczyć ze swoją chorobą, jednak często nieskutecznie . Jest to często „furtka” do rozwoju negatywnych konsekwencji funkcjonowania danej osoby. Obniżenie nastroju , jakości życia społecznego, wycofanie z niego, zamknięcie się w swoim świecie, gdzie jedyną pociechą jest jedzenie. Każda porażka w kierunku odzyskania równowagi może pogłębić taki stan. Stąd jak różne źródła podają choroba może trwać nawet 15 lat .
Jak wyjść z tego zamkniętego kręgu?
Na pewno nie jest to łatwa i jednokierunkowa droga. Holistyczne podejście do pacjenta to podstawa do podejmowania się pomocy danej osobie.
- Psychoterpia : nurt poznawczo- behawioralny , analityczny
- Leczenie żywieniowe
To ostatnie na celu ma likwidację napadów kompulsywnego objadania się , wyrobienie prawidłowych nawyków, normalizacje masy ciała. Współpraca z dietetykiem, psychodietykiem powinna być rozpoczęta od bardzo szczegółowego wywiadu zarówno żywieniowego i chorobowego. Dobry, dokładny, szczegółowy wywiad to połowa sukcesu w dążeniu do realizacji naszych celów w stosunku do pacjenta. Edukacja żywieniowa primo, które musimy pacjentowi przekazać tak aby go to nie przerażało a spowodowało chęć tych zmian na lepsze niż to co teraz doświadczamy. Indywidualny plan żywieniowy skrojony pod daną osobę, dopasowany skrojony tak aby nie był on kolejna przeszkodą w dążeniu do celu a czymś co warto podjąć w walce o swoje lepsze jutro. Prosty, łatwy, szybki , kolorowy w tym zaganianym świecie. Redukcja masy ciała 0,5-1 kg m.c. / tydz.
Zbyt restrykcyjne obcinanie kalorii może skutkować w przypadku osób z BED kolejnym napadem kompulsywnego jedzenia.
Posiłki regularne w ilości 4 – 5 w ciągu dnia. Proporcje makroskładników Tłuszcze 25 – 30%, Białko 15 – 20% , Węglowodany to pozostała część zapotrzebowania. Eliminacja słodkich napojów. Woda w ilości 1,5 – 2 l/dobę. Warzywa głównie surowe . Główne źródło witamin i składników mineralnych . Osoby z BED charakteryzują znaczne wahania masy ciała, efekt jo-jo. Potrafią szybko przytyć jak i nie ma problemu z tym aby zgubić nadmiar kilogramów. Problem tkwi w tym , iż same sobie nie poradzą i w większości potrzebują pomocy psychoterapeuty jak dietetyka czy też psychodietetyka.
Literatura : „ Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce „ L. Ostrowska, K. Orywał. „Zaburzenia odżywiania towarzyszące otyłości „ Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010