solidarity-649713_1920

Zły dotyk

Swoje lipcowe słowo chciałbym rozpocząć od pewnej buddyjskiej sentencji, która zapadła mi głęboko w sercu: „Kiedy mędrzec wskazuje księżyc, głupcy patrzą na palec”

Zbliża się lato.  Czas spotkań i wakacyjnej, dziecięcej beztroski, wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dla nas jednak, dla dorosłych, jest to też czas wzmożonej troski o bezpieczeństwo naszych dzieci. W związku z tym przypomniało mi się pewne zdarzenie sprzed kilku tygodni.Zdjęcie użytkownika Kobietowo.pl.

Minął już prawie miesiąc od sezonu I Komunii Świętej, a ja mam wciąż przed oczami obraz rozradowanych cioć i wujków z prezentami, całujących komunijne dzieci, niejednokrotnie wbrew ich woli.

Jak myślisz, co działo się w umysłach tych dzieci, które stając w tak kłopotliwej sytuacji nie potrafiły odmówić przekroczenia swojej strefy intymnej ?

Co Ty czułabyś gdyby ktoś chciał przekroczyć ją bez Twojej zgody ?

To tylko pewna próbka zjawiska, które w naszej kulturze wydaje się jeszcze dość powszechne. Przecież to nie zaczęło się w dniu I Komunii Świętej ale znacznie wcześniej. Kiedy ? Nie wiem.. To pytanie do rodziców tych dzieci. Być może również do Ciebie.

Moim zdaniem jest w tym coś więcej. Nie uczymy własnych dzieci asertywności. Niejednokrotnie nie reagujemy właściwie wyrażając tym samym milczącą zgodę na przekraczanie strefy intymnej dziecka przez inne osoby. Nieumyślnie uczymy je, że dorośli mają prawo zaburzać ich poczucie bezpieczeństwa. Przykład jaki przytoczyłem może na pierwszy rzut oka wydać się kuriozalny. Co jednak kiedy zamiast serdecznych uścisków osób bliskich pojawi się „zły dotyk” ? Czy Twoje dziecko będzie potrafiło właściwie zareagować na taką sytuację ?

Zjawisko tzw. „złego dotyku” to proces o dość dobrze znanym psychologii przebiegu.

Zwykle zaczyna się od pozyskania zaufania dziecka. Przyzwyczajania go do przekraczania jego strefy intymnej, wspólnych tajemnic. Czas, w którym dziecko daje najwięcej subtelnych sygnałów, których właśnie teraz nie można przegapić.

Dlatego chciałbym zaprosić Ciebie do refleksji. Czy zwracasz należytą uwagę na sygnały otrzymywane od swojego dziecka ?

Patrzysz na księżyc czy na palec ?  

text: Piotr Otto 

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Share on facebook
Share on twitter

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.