pieces-of-the-puzzle-592798_1920

Wypalenie zawodowe cz. 5

Kolejnym krokiem przeciwdziałającym wypaleniu zawodowemu jest odnalezienie swojej pasji. Aby odkryć co tą pasją jest należy zadać sobie pytania: w jakich sytuacjach bez myślenia i wysiłku, w skupieniu cieszę się z tego co robię? Do jakich czynności zawodowych nie muszę się specjalnie motywować, bo zwyczajnie mam je ochotę wykonać? Podczas jakich czynności zawodowych czy prywatnych odczuwam radość i zapominam o czasie?. Dzięki tym pytaniom łatwiej będzie odnaleźć pasję zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Aby znowu pracować z pasją można również zrobić listę pięciu cech pokazujących w czym konkretnie jest się kompetentnym. Można również przygotować kolejną listę i wypisać na niej dziesięć rzeczy które robimy w wolnym czasie, jakie są nasze cele. Następnie należy się zastanowić w jaki sposób praca zawodowa łączy się z innymi celami, które zostały wcześniej wyznaczone i czy w pełni wykorzystywany jest nasz potencjał (edukacja, kompetencje zawodowe, umiejętności miękkie). Należy przy tym unikać czynności, które tę pracę dewaluują, na przykład plotkowania czy narzekania na pracę. Dodatkowo dobrym działaniem jest aktywne interesowanie się dziedziną, a nawet zdrowa rywalizacja z konkurencją. Dzięki takim działaniom można mówić o pracy z pasją. A praca z pasją jest przecież najlepszym środkiem zaradczym przeciw wypaleniu zawodowemu.

Radzenie sobie ze stresem oraz szeroko pojęte przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu jest sprawą niezwykle ważną, z pewnością niełatwą, a na dodatek wymaga pewnej wiedzy w tym temacie i sporej świadomości. Z moich obserwacji wynika, że jest również procesem, a z uwagi na charakterystykę problemu, niekiedy bardzo dynamicznym i długotrwałym..

Jednak jestem przekonana Drogie Czytelniczki, że właściwie wykorzystacie swoje zasoby na drodze prewencji wypalenia i osiągania spełnienia, nie tylko zawodowego. Serdecznie Wam tego życzę.

 

  1.   M. Grzesiak, Jak się nie wypalić, Coaching, Nr 3/2014 [24], str. 74

text:Ania Kaczyńska Alteratio.pl
Część I , II,  III, IV

UDOSTĘPNIJ TEN WPIS

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.